Dmitrij Vojtulević, vodeći projektant, rukovodilac odeljenja za razvoj kompanije "Lemax":
— Razvoj proizvodnih sistema ide inovativnim putem. Po mom mišljenju, danas se vrhuncem inovativnog razvoja mogu smatrati kogeneracijska kotlovska postrojenja na bazi elemenata goriva. Suština njihovog rada je da generišu, pre svega, električnu energiju, a drugo — toplotnu energiju, putem razgradnje prirodnog gasa na komponente u obliku vodonika i ugljen-dioksida, uz primenu katalizatora prilikom interakcije sa vazduhom. Nakon toga vodonik ulazi u ćeliju goriva, gde se kao rezultat hemijske reakcije na površini membrane oslobađa električna energija i toplota. Može se pretpostaviti da će ova tehnologija vremenom postati rasprostranjenija i pristupačnija.
Pored toga, napredak se kreće ka razvoju tehnologija koje povećavaju specifičnu produktivnost opreme za kotlove u domaćinstvu. U suštini, rešenje problema minimiziranja dimenzija tehnike svodi se na dve metode:
povećanje prenosa toplote uz manju zapreminu (postiže se optimizacijom aerodinamičkog i hidrodinamičkog savršenstva kotla, korišćenjem povećane površine za razmenu toplote i uvođenjem novih efikasnijih materijala);
održavanje stabilnih performansi u svim normalnim režimima rada (postiže se korišćenjem tehnologije punog prethodnog mešanja i kontinuiranog kontrola i regulacijom procesa sagorevanja).
Drugi važan trend je prelazak tehnički složene opreme koja koristi gas u segmentu kućnih pribora. Ona se pojavila davno i nastavlja da se razvija.
U tom smislu, to pokazuje asortiman specijalizovanih prodavnica gasne opreme. Peći, rerne i ploče za kuvanje odavno su našli svoje mesto u supermarketima koji prodaju kućne aparate i elektroniku. Vrlo je verovatno da se to može očekivati i za kotlove u domaćinstvu. Kao dobar primer mogu poslužiti imidž modeli svetskih brendova, koji zahvaljujući upotrebi novih materijala u konstrukciji, kondenzacionih izmenjivača toplote sa malim gubicima toplote i elektronici sa razumljivim interfejsom, više liče na umetničko delo nego na ozbiljan pribor, koji svoje mesto ima u udaljenom uglu kotlarnice.
U budućnosti će verovatno biti moguće posmatrati razvoj klase opreme za domaćinstvo sa modularnim rasporedom, koji omogućava da se sastavi uređaj sa karakteristikama koje će zadovoljiti određenog potrošača.
Proizvođači shvataju da je kretanje prema potrošaču nemoguće bez poboljšanja efikasnosti opreme. Danas, najefikasnije rešenje za domaće kotlove je tehnologija koja omogućava stalnu kontrolu i regulaciju koeficijenta viška vazduha. Suština je korišćenje efekta jonizacije plamena, čiji stepen zavisi od viška kiseonika tokom sagorevanja goriva. Tokom sagorevanja goriva (u našem slučaju gasovitog), dolazi do jonizacije zone sagorevanja. Merenjem toka jonizacije moguće je sa određenom tačnošću proceniti kvalitet procesa sagorevanja.
Najefikasnije je stehiometrijsko sagorevanje. Ali ova vrednost je zapravo nedostižna, a vrednost λ = 1,3 je izabrana za praktičnu primenu (slika 1). Ona obezbeđuje optimalnu ravnotežu između efikasnosti sagorevanja, temperature tačke rosišta, količine štetnih emisija i mogućnosti tačne kontrole, dostupnih za domaće kotlove, i regulacije procesa. Upravo to tehnološko dostignuće omogućava kondenzacionom kotlu da otkrije svoj potencijal kao efikasan izvor toplotne energije.
Važno pitanje za potrošača je i bezbednost i pouzdanost kupljene opreme. Svi uslovi rada pod kojima će oprema funkcionisati predviđeni su još u fazi projektovanja. U ove svrhe koriste se različite tehnike procene rizika, a rezultati su unose u projektni zadatak. Kao primer, jednom od najpopularnijih metoda može se nazvati analiza rizika FMEA (Failure Mode and Effect Analyzis).
Na osnovu ove analize, uzimajući u obzir karakteristike ciljnog tržišta i uslove eksploatacije, koriste se sledeća tehnička sredstva, kako odvojeno tako i zajednički: releji i senzori pritiska vode, gasa, produkata sagorevanja, releji protoka u krugu sistema grejanja, termostati pregrevanja kritično važnih komponenti i kontrolnih tačaka, različiti algoritmi obrade dinamičkih vrednosti temperature i pritiska za utvrđivanje verovatnoće nastanka vanredne situacije i primenu korektivnih radnji od strane sistema, kontrola procesa sagorevanja i njegovo blagovremeno samopodešavanje.
Većina sistema radi na principu reverzibilnosti, odnosno, čak i ako kontrolisani parametri odstupaju od norme, garantovano je da će njihov izlaz iznad dozvoljenih vrednosti sistem vratiti vrednosti u radni interval.
Da bi oprema bila maksimalno i što lakše kontrolisana i podesiva, danas se sve više nude merni instrumenti bez prisustva skala ili ekrana. Oni se napuštaju na račun bežične komunikacije sa pametnim telefonima. To omogućava smanjenje početnih troškova i obezbeđenje funkciju čuvanja statistike rezultata za naknadnu analizu i/ili upotrebu u daljim eventualnim podešavanjama i popravkama.
Što se tiče korisničkih opcija za upravljanje kotlom i samih pristupa upravljanju agregatima, danas postoje dva višesmerna trenda. Prvi se odlikuje tehnologijom koja omogućava korisniku da u potpunosti i kontinuirano prati rad grejne opreme i komfornog sistema u celini. Ova tehnologija se već realizuje u serijskoj proizvodnji proizvoda velikih brendova kroz različite digitalne komunikacione protokole. U našem slučaju, to su razne mogućnosti primene žične i bežične kontrole, podešavanja i upravljanja putem OpenTherm protokola, omogućavajući korisniku da ima punu količinu informacija o radu opreme i da upravlja njome.
Drugi trend je dugoročnija implementacija strategije „korisničke neutralnosti“, ostavlja krajnjem korisniku pravo da „naruči“ komforno okruženje u kući. U ovom slučaju, pretpostavlja se da korisnik, po defaultu, nema želju da se opterećuje kontrolisanjem ili podešavanjem opreme. Ovakvu „filozofiju“ koegzistencije čoveka i tehnike realizuju sistemi bežične identifikacije prisustva i različiti sistemi za prikupljanje podataka o spoljašnjim uslovima.
Iznad smo govorili o razvoju tehnologije. Pomenimo sada transformacije zahteva potrošača, koje se moraju uzeti u obzir. Svake godine, obični građani imaju tendenciju da povećaju potražnju za visokim nivoom postprodajnih usluga koje direktno pružaju proizvođači opreme. Istovremeno, ljudi očekuju povećanje postprodajnih usluga bez povećanja cene. Ova činjenica se može smatrati pokazateljem „zrelosti“ tržišta, što nameće dodatne zahteve prema profesionalnosti proizvođača. Razumevanje ovih želja krajnjeg korisnika omogućava nam da aktivno proširimo obim naše interakcije sa spoljnim svetom. Samo ove godine obučili smo više od 840 servisnih stručnjaka širom zemlje, uveli više od 30 poboljšanja u serijski proizvedenim proizvodima, obnovili oko 35% tehnološke opreme i savladali niz novih tehnologija. Uveden je program produženih garantnih rokova i obrađeno je više od 15 hiljada zahteva za našu specifičnu opremu. Primer je program produžene garancije za kotlove prilikom registracije opreme na sajtu kompanije, kontinuirano unapređenje dizajna i osnovne funkcionalnosti naprednih proizvodnih lenija Prime, Wise, Clever, priprema za puštanje energetski efikasnih kondenzacionih kotlova serije Prime-C.
Veoma interesantno pitanje je uticaj kvalifikacije specijaliste, koji će vršiti ugradnju kotla i sistema grejanja, na radne mogućnosti opreme u celini.
Mislim da će moje kolege o ovome izraziti različita mišljenja. Lično sam uveren da profesionalnost instalatera ima veći uticaj na dalje troškove eksploatacije sistema nego na njegovu radnu sposobnost kao takvu. Glavni trend u razvoju domaćeg segmenta gasne opreme pokazuje smanjenje zavisnosti od visoke kvalifikacije na svim nivoima upotrebe proizvoda, od prodaje i instalacije do eksploatacije i odlaganja. Štaviše, ova tvrdnja je dovoljno tačna za ceo segment tržišta opreme za domaćinstava.
Ali radna sposobnost proizvoda ozbiljno zavisi od toga ko ih je proizveo. Na primer, proizvođači koji tek počinju svoj put u proizvodnji i prodaji opreme za grejanje često pokušavaju da minimiziraju svoje početne i operativne troškove kako bi osigurali neposrednu konkurentsku prednost u odnosu na poznate brendove. Često ove uštede rezultiraju smanjenjem kvaliteta opreme, s obzirom da su prilično skupe faze razvoja, „terenskog“ i korisničkog testiranja, ovladavanje proizvodnjom sa visokim i stabilnim nivoom kvaliteta i razvoj postprodajne usluge.
Mlade, malo poznate kompanije nisu uvek u stanju da obezbede takav nivo na koji su potrošači navikli nakon korištenja brendiranih proizvoda. Kao rezultat toga, kvalitet opreme često razočara korisnike. Pre svega, možete naići na komponente lošeg kvaliteta, kao što su: ventili za gas, odvodnici dima, gorionici, senzori, termoelementi itd. To su prve pozicije koje malo poznati proizvođači zamenjuju jeftinim analozima, računajući na neupućenost kupca.
Ovakav pristup je neprihvatljiv za našu kompaniju: jedan od naših strateških ciljeva je da kupcu pružimo najtransparentnije informacije o sastavu naših proizvoda i nivou njihovog kvaliteta. Na kraju krajeva, to ljudima daje priliku da donesu odluku na osnovu objektivnih podataka.
Malo poznata oprema, koju smo pomenuli, često se prodaje u oblastima gde je cena ključni pokazatelj, bez obzira na stvarni kvalitet opreme. Preduzeće "Lemax" ceni svoje ime i takav pristup nam je neprihvatljiv.